សកម្មជន​សង្គម​លោក ធូ វ៉ាឃីម ស្នើ​ឲ្យ​តុលាការ​ដោះលែង​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ ដើម្បី​​បន្ត​រៀន​ច្បាប់​នៅ​ឆ្នាំ​ទី​៤
សកម្មជន​សង្គម​លោក ធូ វ៉ាឃីម ស្នើ​ឲ្យ​តុលាការ​ដោះលែង​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ ដើម្បី​ឲ្យ​លោក​បន្ត​ការសិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាប័ត្រ​ច្បាប់​ឆ្នាំ​ទី​៤ និង​ចូលរួម​ធ្វើ​ការងារ​សង្គម​បន្ត​ទៀត។ សង្គម​ស៊ីវិល យល់​ថា ការ​បន្ត​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​លើ​អ្នក​បញ្ចេញមតិ នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល រង​ការរិះគន់​ពី​សហគមន៍​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​កាន់តែ​ខ្លាំង។
ទាហាន​ជួរមុខ​ខ្វះ​ទឹក​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​រដូវក្ដៅ
ទាហាន​ខ្មែរ​ដែល​កំពុង​ឈរជើង​តាម​ព្រំដែន ក្នុង​តំបន់​មួយចំនួន ត្អូញត្អែរ​ពី​ការ​ខ្វះ​ទឹក​ប្រើប្រាស់ នៅក្នុង​រដូវប្រាំង ដោយ​តំបន់​ខ្លះ ប្រភព​ទឹក​បាន​រីងស្ងួត និង​ត្រូវ​ដឹកជញ្ជូន​ទឹក​ពី​តំបន់​ផ្សេង​មក​ផ្គត់ផ្គង់។
ពលរដ្ឋ​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល​រឿង​អួត​ចេញ​លិខិត​ថ្កោលទោស​ថៃ ខណៈ​ទឹកដី​បន្ត​បាត់បង់
ពួកគាត់​ថា ការ​ធ្វើ​បែបនេះ​របស់​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​គឺ​គ្រាន់តែ ដើម្បី​ស្អំ​ចិត្ត​ប្រជាពលរដ្ឋ កុំឱ្យ​ខឹង​សម្បារ នឹង​រដ្ឋាភិបាល ដែល​គេ​មើល​ឃើញ​ថា ហាក់ មិន​បាន​ធ្វើ​អ្វី​ជា​ដុំកំភួន​សម្រាប់​បូរណភាព​ទឹកដី។
អ្នកជំនាញ​ព័ត៌មាន និង​សង្គម​ស៊ីវិល​ជំរុញ​ឲ្យ​ក្រសួង​ព័ត៌មាន​អន្តរាគមន៍​ទៅ​តុលាការ​ដោះលែង​អ្នក​កាសែត​ផ្សាយ​រឿង​ឆបោក​អនឡាញ
ការជំរុញ​នេះ បន្ទាប់​ពី​ក្រសួង​ព័ត៌មាន អះអាង​ថា ខ្លួន​កំពុង​តាមដាន​ករណី​អ្នក​សារព័ត៌មាន​នៅ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាប់ខ្លួន​កាល​ពី​ថ្ងៃទី៣ ខែ​កុម្ភៈ។
អ្នកឃ្លាំមើលថា អ្នក​មាន​អំណាច​ពាក់ព័ន្ធ​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​អនឡាញ​នៅ​ក្រៅ​សំណាញ់​ច្បាប់
អ្នកឃ្លាំមើល​ថា សេដ្ឋកិច្ច​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​នឹង​ដួល​រលំ ទើប​រដ្ឋាភិបាល​ត្រកូល​ហ៊ុន មិន​ចាត់​វិធាន​លើ​មេខ្លោង​អ្នក​មាន​អំណាច​ដែល​កាង​ឧស្សាហកម្ម​ឆបោក​តាម​អនឡាញ។
សង្គម​ស៊ីវិល​ស្នើ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ផ្ដល់​ប័ណ្ណ​ក្រីក្រ​ជូន​ដល់​ជនភៀសសឹក ខណៈ​ពួកគាត់​កំពុង​ខ្វះខាត​ជីវភាព
ពួកគាត់​ថា ការ​ផ្ដល់​នូវ​ប័ណ្ណ​សមធម៌ អាច​កាត់បន្ថយ លើ​ការ​ចំណាយ​ថ្លៃ​ព្យាបាល​ជំងឺ នៅ​តាម​មន្ទីរពេទ្យ​រដ្ឋ និង​អាច​បាន​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ប្រចាំខែ គ្រាន់​ទុក​ចំណាយ​លើ​ការ​ហូបចុក​ប្រចាំថ្ងៃ របស់​ជនភៀសសឹក។
អាដហុក​ដាក់​លិខិត​ស្នើ​តុលាការខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​ដោះលែង​អ្នកកាសែត​ផ្សាយ​រឿង​ឆបោក​អនឡាញ
សមាគម​ការពារ​សិទិ្ធមនុស្ស​អាដហុក លើកឡើង​ក្នុង​លិខិត​ដែល​បាន​ដាក់​ទៅ​សាលាដំបូង​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ កាលពី ថ្ងៃទី​១១ ខែកុម្ភៈ​ថា លោក ហែម វណ្ណា ជា​ចាងហ្វាង​ការផ្សាយ​ព័ត៌មាន HVNN TV online ដែល​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​កម្ចាត់​អំពើ​ឆបោក​តាម​អន​ឡាញ​ចេញពី​កម្ពុជា។
អ្នកឃ្លាំមើល​ជំរុញ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បង្កើន​សកម្មភាព​ការទូត ដើម្បី​ការពារ​ទឹកដី
អ្នក​តាមដាន​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ ជំរុញ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បង្កើន​សកម្មភាព​ការទូត និង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចម្រុះ​ផ្សេងៗ​រួម​ទាំង​ការប្រើ​យន្តការ​បោះបង្គោល​ព្រំដែន​ជាមួយ​ថៃ​ឲ្យ​បាន​ឆាប់រហ័ស​ដោយ​ផ្អែក​ទៅ​លើ​ផែនទី​ដែល​ទទួលស្គាល់​ជា​អន្តរជាតិ ដើម្បី​ការពារ​អធិបតេយ្យភាព​កម្ពុជា​ពី​ការឈ្លានពាន​របស់​យោធា​ថៃ​។
អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​អះអាង​ថា បិទ​មជ្ឈមណ្ឌល​ឆបោក​តាម​អនឡាញ​ជិត ២​រយ​ទីតាំង
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជា​អះអាង​ថា សមត្ថកិច្ច​បាន​បិទ​មជ្ឈមណ្ឌល​ឆបោក​តាម​អនឡាញ​ជិត ២​រយ​ទីតាំង និង​ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​យ៉ាង​ហោច ១៧៣​នាក់​នៅក្នុង​យុទ្ធនាការ​បង្ក្រាប​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​អនឡាញ​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​សប្ដាហ៍​ចុងក្រោយ​នេះ។