អ្នកឃ្លាំមើលសង្គមថា ការបង្រួបបង្រួមនយោបាយទាមទារឲ្យភាគីជម្លោះមានឆន្ទៈពិតប្រាកដ
អ្នកជំនាញព័ត៌មាន និងសង្គមស៊ីវិលជំរុញឲ្យក្រសួងព័ត៌មានអន្តរាគមន៍ទៅតុលាការដោះលែងអ្នកកាសែតផ្សាយរឿងឆបោកអនឡាញ
ការជំរុញនេះ បន្ទាប់ពីក្រសួងព័ត៌មាន អះអាងថា ខ្លួនកំពុងតាមដានករណីអ្នកសារព័ត៌មាននៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃទី៣ ខែកុម្ភៈ។
អ្នកឃ្លាំមើលថា អ្នកមានអំណាចពាក់ព័ន្ធឧក្រិដ្ឋកម្មអនឡាញនៅក្រៅសំណាញ់ច្បាប់
អ្នកឃ្លាំមើលថា សេដ្ឋកិច្ចគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជានឹងដួលរលំ ទើបរដ្ឋាភិបាលត្រកូលហ៊ុន មិនចាត់វិធានលើមេខ្លោងអ្នកមានអំណាចដែលកាងឧស្សាហកម្មឆបោកតាមអនឡាញ។
សង្គមស៊ីវិលស្នើឱ្យរដ្ឋាភិបាលផ្ដល់ប័ណ្ណក្រីក្រជូនដល់ជនភៀសសឹក ខណៈពួកគាត់កំពុងខ្វះខាតជីវភាព
ពួកគាត់ថា ការផ្ដល់នូវប័ណ្ណសមធម៌ អាចកាត់បន្ថយ លើការចំណាយថ្លៃព្យាបាលជំងឺ នៅតាមមន្ទីរពេទ្យរដ្ឋ និងអាចបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ប្រចាំខែ គ្រាន់ទុកចំណាយលើការហូបចុកប្រចាំថ្ងៃ របស់ជនភៀសសឹក។
អាដហុកដាក់លិខិតស្នើតុលាការខេត្តបន្ទាយមានជ័យដោះលែងអ្នកកាសែតផ្សាយរឿងឆបោកអនឡាញ
សមាគមការពារសិទិ្ធមនុស្សអាដហុក លើកឡើងក្នុងលិខិតដែលបានដាក់ទៅសាលាដំបូងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ កាលពី ថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈថា លោក ហែម វណ្ណា ជាចាងហ្វាងការផ្សាយព័ត៌មាន HVNN TV online ដែលចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយរដ្ឋាភិបាលក្នុងការកម្ចាត់អំពើឆបោកតាមអនឡាញចេញពីកម្ពុជា។
អ្នកឃ្លាំមើលជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបង្កើនសកម្មភាពការទូត ដើម្បីការពារទឹកដី
អ្នកតាមដានភូមិសាស្ត្រនយោបាយ ជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បង្កើនសកម្មភាពការទូត និងយុទ្ធសាស្ត្រចម្រុះផ្សេងៗរួមទាំងការប្រើយន្តការបោះបង្គោលព្រំដែនជាមួយថៃឲ្យបានឆាប់រហ័សដោយផ្អែកទៅលើផែនទីដែលទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ ដើម្បីការពារអធិបតេយ្យភាពកម្ពុជាពីការឈ្លានពានរបស់យោធាថៃ។
អាជ្ញាធរកម្ពុជាអះអាងថា បិទមជ្ឈមណ្ឌលឆបោកតាមអនឡាញជិត ២រយទីតាំង
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់កម្ពុជាអះអាងថា សមត្ថកិច្ចបានបិទមជ្ឈមណ្ឌលឆបោកតាមអនឡាញជិត ២រយទីតាំង និងឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យយ៉ាងហោច ១៧៣នាក់នៅក្នុងយុទ្ធនាការបង្ក្រាបឧក្រិដ្ឋកម្មអនឡាញក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានសប្ដាហ៍ចុងក្រោយនេះ។